Zarządzanie budynkiem

W skrócie można to opisać jako centralne zarządzanie, przy połączeniu poszczególnych odrębnie działających ze sobą systemów, wraz z automatyczną kontrolą, bez konieczności każdorazowej ingerencji mieszkańców. Istotą i cechą nadrzędną inteligentnego domu jest zapewnienie zwiększenia energooszczędności w użytkowaniu i eksploatacji budynku. Są to zatem budynki zgodne z najbardziej rygorystycznymi standardami dotyczącymi zmniejszania zapotrzebowania na energię w domu. Ponadto są one przyjazne dla środowiska – posiadają wdrożone rozwiązania ekologiczne na wysokim poziomie.

Jeszcze do niedawna, inteligentny budynek był synonimem czegoś ekskluzywnego i elitarnego. Dziś właściwie trudno sobie wyobrazić dom bez przynajmniej podstawowych elementów inteligentnych rozwiązań. Obecnie systemy inteligentnego domu są coraz bardziej dostępne cenowo, a w przyszłości takie rozwiązania będą powszechnie stosowane, a wręcz niezbędne. Można sterować ogrzewaniem, które programujemy w zależności od pogody, według rytmu dnia i nocy, lub na obecność domowników, wyłączając je podczas wyjazdu. Temperaturę można też regulować oddzielnie w każdym pomieszczeniu, wedle potrzeb użytkowników.

Główny system grzewczy można zintegrować do efektywnej współpracy z wentylacją, klimatyzacją czy innymi urządzeniami i instalacjami. Dodatkowym udogodnieniem jest integracja systemu hi fi kina domowego, czy sterowanie muzyką w domu, wraz z pracą poszczególnych opraw świetlnych, co pozwoli tworzyć odpowiednią atmosferę w domu i upiększyć wnętrza. Jednocześnie możemy oszczędzać energię – światło będzie się włączać tam gdzie jesteśmy i wyłączać pod naszą nieobecność. 

Kolejnym atutem jest zarządzanie instalacją alarmową i monitoringiem poprzez urządzenia mobilne (smartfon, tablet) lub laptop będąc w domu lub poza nim.